تأثیر لیست‌شدن ارز دیجیتال در یک اکسچنج بر روی قیمت آن-بخش دوم

در بخش اول از این پست به اثرات مثبتی پرداخته شد که ممکن است به واسطه لیست شدن در یک اکسچنج، بر روی قیمت یک ارز دیجیتال گذاشته شود و در این پست نیز توضیحات تکمیلی در این رابطه ارائه خواهد شد تا درک بهتری از این تأثیرات به دست آورید.

آیا ممکن است لیست شدن به کاهش قیمت ارز هم منجر شود؟

پاسخ بله است.  همان‌طور که گفته شد به طور کلی قیمت ارز در این شرایط با رشد همراه است ولی در برخی مواقع به این شکل نیست و این اتفاق می‌تواند منجر به کاهش قیمت ارز نیز شود. این کاهش قیمت بیشتر در شرایطی اتفاق می‌افتد که بخش زیادی از سرمایه‌گذارانی که توکن‌ها را با تخفیف‌های زیاد پیش‌خرید کرده باشند و به محض لیست شدن آن، برای شناسایی سود‌های قابل توجه و فوری، شروع به فروش  دارایی‌های خود می‌کنند.

در برخی موارد هم سرمایه‌گذاران اسیر تبلیغات و فضای رسانه‌ای پیرامون توکن‌ها می‌شوند و در برخی قراردادها توکن‌ها را با قیمت بالایی خریداری می‌کنند و در زمان لیست شدن، قیمت شناسایی شده با قیمتی که قبلا معامله شده تفاوت زیادی دارد. از جمله این موارد می‌توان به TenX اشاره کرد که قیمت آن با 98 درصد کاهش از 80 دلار به حدوداً یک دلار رسید.

از لیست خارج شدن ارزهای دیجیتال

برخی اوقات بر خلاف لیست کردن ارزها، ممکن است اکسچنج‌ها اقدام به از لیست خارج کردن ارزها نیز بکنند. این شرایط بیشتر برای Altcoinهایی اتفاق می‌افتد که با ارزش بازار پایین در اکسچنج‌های بزرگ و معتبر لیست شده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به این اتفاق اشاره کرد که اکسچنج Bittrex اعلام کرد  معاملات MYST در مقابل بیت‌کوین و اتریوم را از لیست سرویس‌های خود خارج می‌کند. با این اتفاق MYST حدود نیمی از ارزش خود را طی 24 ساعت از دست داد و از قیمت 3.11 دلار به 1.6 دلار رسید. این موضوع در زمانی اتفاق افتاد که بیش از 90 درصد از معاملات MYST در Bittrex انجام می‌شد. همین اتفاق برای Altcoin های دیگری نظیر START، GCRcoin و RISE نیز در اکسچنج Bittrex افتاد و همگی به سرنوشت MYST دچار شدند و طی 24 ساعت از زمان اعلام از لیست خارج شدن، حدود نیمی از ارزش خود را از دست دادند.

با این حال باید در نظر داشت که معمولاً این از لیست خارج شدن‌ها برای Altcoinهایی به ارزش بازار پایین و در شرایطی اتفاق می‌افتد که حجم زیادی از معاملات آن‌ها در اکسچنج مورد نظر انجام شود.

اثر Coinbase

اکسچنج Coinbase هم به نوبه خود تأثیرات زیادی را در افزایش یا کاهش قیمت‌های ارزهای دیجیتال داشته است. به عنوان مثال با اعلام حمایت این اکسچنج از برادر کوچکتر بیت‌کوین، یعنی لایت‌کوین(LTC) و اعلام افزودن آن به پلتفرم معاملاتی، قیمت این ارز دیجیتال بیش از 25 درصد رشد کرد.

موضوع جالب‌تر این که حتی شایعات مربوط به لیست شدن ارزهای دیجیتال در Coinbase هم می‌تواند بر روی قیمت آن‌ها اثرگذار باشد. به عنوان مثال در سال 2017 پس از شایعاتی در رابطه با لیست شدن ریپل(XRP) در Coinbase، قیمت این ارز به بیش از 1 دلار رسید و پس از تکذیب این شایعات توسط اکسچنج، قیمت ریپل با افتی زیاد از 1.07 دلار به 0.51 دلار کاهش یافت.

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاران باید برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ریسک‌های مرتبط با آن را در نظر بگیرند. همان‌طور که لیست شدن می‌تواند منجر به افزایش قیمت آن‌ها شود، شاید اتفاقات دیگری که در این پست‌ها به آن‌ها اشاره شد، باعث کاهش و از دست رفتن سرمایه‌ها شوند.

این صحبت‌ها و شایعات در حال حاضر پیرامون لیست شدن ارز شیبا اینو(SHIB)  در پلتفرم معاملاتی رابین‌هود  وجود دارد که در پستی جداگانه(لینک) به آن پرداخته شد. پیش‌بینی شما از تأثیر این اتفاق چیست؟

اگر موفق به مطالعه بخش اول این پست هم دارید می‌توانید از این لینک به صفحه مربوطه بروید.

یک نظر

  1. مدیریت سایت نویسنده پاسخ

   با تشکر از نظر شما،
   سامانه تحلیلی ایزی استاک در حال حاضر به شکل نسخه آزمایشی و البته با داده‌ها و اطلاعات کامل و قابل بهره‌برداری، در حال فعالیت است و به همین دلیل به شکل عمومی معرفی نشده است.
   در مدت زمان کوتاه و با انتشار نسخه نهایی آن که تحلیل‌های متنوع‌تر و جامعی را به همراه خواهد داشت، طبیعتاً سعی خواهد شد این موضوع اطلاع‌رسانی عمومی شود تا مخاطبان بالقوه خدمات، نسبت به راه‌اندازی این سامانه مطلع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *