بررسی بازار شنبه، ۲۱ آبان

شاخص بورس
اکثر نمادهای بازار در اولین روز این هفته با فشار عرضه مواجه بودند و در قیمت‌های منفی معامله شدند. در روز جاری از قابلیت تنظیم شاخص با نمادهای شاخص‌ساز هم استفاده نشد و بازار در شرایط طبیعی خودش شروع به کار کرد و پایان یافت.

در انتهای معاملات امروز با ۱۷۳۰۲ واحد افت به ۱,۴۳۹,۱۷۷ واحد رسید و شاخص هم وزن هم با کاهش ۳۳۴۱ واحدی به عدد ۳۸۷,۹۴۲ رسید.

تأثیر در شاخص
در روز شنبه، اکثر سهم‌های شاخص ساز در قیمت‌های منفی معامله شدند و بر این اساس بیشترین تأثیر منفی در شاخص توسط نمادهای فارس، فولاد، شستا و شپنا اتفاق افتاد که همه آن‌ها بیشتر از ۱۰۰۰ واحد تأثیرگذاری داشتند. نمادهای شیراز و شپدیس هم با ۴۴۰ و ۳۸۰ واحد، بیشترین اثر مثبت را در شاخص بورس گذاشتند.

وضعیت صنایع
در انتهای روز جاری اکثر صنایع در قیمت‌های نزدیک به محدوده صفر تابلو معامله شدند و با این وجود تعداد صنایع منفی به شکل قابل توجهی بیشتر از صنایع مثبت بود. خوردویی‌های پرطرفدار روزهای اخیر هم امروز جزء پرعرضه‌ترین نمادهای بازار بودند که دلیل آن حواشی ایجاد شده پیرامون قیمت‌گذاری در لیدرهای این گروه است.

صفوف خرید و فروش
همانند وضعیت کلی بازار، تعداد صف‌های فروش تقریبا در تمام طول بازار نسبت به صف‌های خرید بیشتر بود و در انتهای بازار ۱۱۷ نماد در وضعیت صف فروش و ۷۰ نماد نیز با صف خرید به کار خود پایان دادند. از نظر ارزش هم ارزش صف‌های فروش تقریبا دو برابر ارزش صف‌های خرید بود.

معاملات بلوکی
امروز در مجموع ۱۰ معامله بلوکی در بازارهای بورس و فرابورس انجام شد که معاملات در نمادهای وکار، سفارس، سخاش و ثشاهد با جمع ارزش بیش از ۳ هزار میلیارد تومان، حدود ۱۱ درصد از کل ارزش معاملات بورس را تشکیل دادند و معاملات در شجم، دماوند، وسبحان و سمگا با ارزش بیش از ۱۳۲ میلیارد تومان، ۱۴ درصد از ارزش کل معاملات فرابورس ور روز جاری را شکل داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *